WŁODZIMIERZ NAHORNY - SOLO FORTEPIAN


Na program składają się przede wszystkim wspaniałe, niepowtarzalne kompozycje leadera, oraz standardy jazzowe. Dodatkowo Włodzimierz Nahorny gra najwspanialsze fragmenty z "Fantazji Polskiej" cyklu poświęconego najwybitniejszym polskim kompozytorom: Fryderykowi Chopinowi, Karolowi Szymanowskiemu, Mieczysławowi Karłowiczowi.

Włodzimierz Nahorny jest wśród polskich jazzmanów twórcą najbardziej słowiańskim i romantycznym. Jest wymarzoną osobą, predysponowaną do stworzenia programu opartego na tej muzyce. Oryginalne partie fortepianowe przeplatają się tu z przetworzeniami tematów oraz z nowym materiałem napisanym przez Włodzimierza Nahornego..
Fantazja Polska daje możliwość wspaniałego, ale innego przeżywania muzyki klasycznej. Jest w tej muzyce trochę melancholii, frapujące barwy, sporo artystycznej zabawy oraz świetny warsztat z jazzową fantazją.

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskim rynku jazzowym. Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w kraju i za granicą.
Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na "Jazz nad Odrą' 64"; II nagroda na "Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych" w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na "Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu" kolejno w 1972 i 1973 roku.
Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki "Jej portret". Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołem A.Trzaskowskiego, A.Kurylewicza, J.Strobla, z "Breakoutami" w okresie ich największej popularności. Ostatnie lata to okres jego olbrzymiej aktywności twórczej, płyty: "Ich portret", "Kolędy na cały rok", "Piosenki Lwowskie".
Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny.

« cofnij