NAHORNY FANTAZJA POLSKA - spektakl baletowy

SKŁAD:

1. Zespół instrumentalny:

Włodzimierz Nahorny - leader, fortepian
Dorota Miśkiewicz - śpiew, skrzypce
Henryk Gembalski - skrzypce
Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy i sopranowy
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja

2. Zespół taneczny:
Dodatkowo w spektaklu bierze udział 30 osobowy zespół baletowy Opery Bałtyckiej


ZARYS:
Jest zbiór etiud baletowych. Ich treść to impresje na tematu losu i życia człowieka. Wykorzystywane są różne rodzaje stylów tańca, od klasycznego po modern.
Ascetyczna scenografia służy tylko formie, tak aby widz mógł skoncentrować się wyłącznie na tańcu i muzyce.
W tle na scenie stoi fortepian Włodzimierza Nahornego. Pozostali muzycy grają na żywo na scenie, stanowiąc dodatkowy element wizualno - ruchowy.
Całość jest sztuką wzajemnego oddziaływania dwóch zespołów - baletowego i muzycznego. Spektakl cechuje lekkość i finezja. Taniec i muzyka jazzowa to wymarzony zestaw.

MUZYKA:
Fantazja Polska to cykl poświęcony najwybitniejszym polskim kompozytorom: Fryderykowi Chopinowi, Karolowi Szymanowskiemu, Mieczysławowi Karłowiczowi.
Projekt zyskał uznanie zarówno recenzentów jak i publiczności. Zespól koncertował w kraju i za granicą w klubach jazzowych i filharmoniach. Wszędzie spotyka się wręcz z żywiołowym przyjęciem.
Włodzimierz Nahorny jest wśród polskich jazzmanów twórcą najbardziej słowiańskim i romantycznym. Jest wymarzoną osobą, predysponowaną do stworzenia programu opartego na tej muzyce. Oryginalne partie fortepianowe przeplatają się tu z przetworzeniami tematów oraz z nowym materiałem napisanym przez Włodzimierza Nahornego. Z tym wszystkim integralnie związane są partie improwizowane przez samego mistrza jak i przez zaproszonych przez niego muzyków. Henryk Gembalski, Wojciech Staroniewicz, Dorota Miśkiewicz, Mariusz Bogdanowicz i Piotr Biskupski to czołówka polskiej sceny jazzowej.
Fantazja Polska daje możliwość wspaniałego, ale innego przeżywania muzyki klasycznej. Jest w tej muzyce trochę melancholii, frapujące barwy, sporo artystycznej zabawy oraz świetny warsztat z jazzową fantazją.

Cały spektakl trwa 80 minut.

Zapraszamy.

« cofnij